2025. június 17.

Varjas Emma, harmadéves BA hallgató (Miskolci Egyetem Gazdaságtudományi Kar, Emberi erőforrások szak) esettanulmánya a miskolci FUX Zrt. társadalmi felelősségvállalásáról.

Az írás Síposné Dr. Nádori Eszter, egyetemi docens ( Miskolci Egyetem, Világ- és Regionális Gazdaságtan Intézet) mentorálásával valósult meg.

 

A lokálpatriotizmus mint „cégfilozófia” a FUX Zrt.-nél

A FUX Zrt. egy több mint harmincéves múltra visszatekintő vállalat, amely 1991-ben alakult családi vállalkozásként és elsősorban kábelek, vezetékek és sodronyok gyártásával foglalkozik. A vállalkozás székhelye Miskolcon található, és az évek során stabil szereplővé vált nemcsak a hazai, hanem a nemzetközi piacon is. A céginfó szerint 2025 áprilisában 212 fő dolgozott a vállalatnál.

A FUX Zrt. nem pusztán egy ipari üzem, hanem egy olyan szervezet, amely nagy hangsúlyt fektet a társadalmi beágyazottságra és a közösségi értékek képviseletére. A cég filozófiájának alapja az a meggyőződés, hogy egy gazdasági szereplő nem létezhet izoláltan a környezetétől. A siker és a fenntartható működés feltétele, hogy a vállalat képes legyen reagálni a társadalmi kihívásokra, és aktívan támogassa azokat a közösségeket, ahol működik.

A FUX Zrt. alapító-tulajdonosának lokálpatrióta szemlélete meghatározó a cég identitása szempontjából. Az a hit, hogy egy helyi vállalkozásnak erkölcsi kötelessége visszaadni a közösségnek, amelyben működik, mélyen beágyazódott a szervezet működésébe. Ennek megfelelően már a kezdetektől fogva jellemző volt a vállalkozásra, hogy lehetőségeihez mérten segíti a miskolci és környékbeli intézményeket, civil szervezeteket és közösségi kezdeményezéseket. Ez a fajta társadalmi érzékenység mára már nem csak a tulajdonos személyes meggyőződése, hanem a vállalati kultúra részévé is vált, amelyet a dolgozók is büszkén képviselnek.

A cég fejlődése során több fontos mérföldkő is hozzájárult ahhoz, hogy a FUX Zrt. egy megbízható, innovatív és közösségbarát vállalkozássá nője ki magát. A technológiai fejlesztések, az exporttevékenység bővítése, a duális képzési programhoz való csatlakozás mind olyan lépések voltak, amelyek nemcsak a gazdasági sikert, hanem a társadalmi felelősségvállalást is erősítették. A COVID-19 járvány idején a vállalat nem csupán belső szervezeti szinten reagált gyorsan és hatékonyan, hanem igyekezett támogatni a helyi egészségügyi intézményeket is. A pandémia csak megerősítette a vezetésben és a dolgozókban azt a hitet, hogy az összefogás és a szolidaritás kulcsfontosságú tényezők nemcsak a túléléshez, hanem a közös jövő építéséhez is.

Összességében a FUX Zrt. nem kizárólagosan gyártókapacitása vagy termékeinek minősége miatt érdemel figyelmet, hanem amiatt az emberközpontú szemlélet miatt is, amely a mindennapi működését áthatja. Az a fajta vállalati magatartás, amely nemcsak „beszél” a társadalmi felelősségvállalásról, hanem cselekszik is annak érdekében, ritkaság a mai üzleti világban, és a FUX Zrt. pontosan ezt az értéket képviseli.

A vállalati önkéntesség organikus fejlődése a FUX Zrt.-nél

A FUX Zrt.-nél a vállalati önkéntesség kultúrája organikusan, a cégvezetés lokálpatrióta szemléletéből kiindulva alakult ki az elmúlt évtizedek során. A vállalat tulajdonosa, Barkóczi István, elkötelezett Miskolc és környezete fejlesztése iránt, amit a kezdetektől fogva nemcsak szavakkal, hanem konkrét cselekedetekkel is bizonyított. A cég már évtizedekkel ezelőtt elkezdett aktívan részt venni a város közösségi életében. A cég filozófiája szerint, ha egy gazdasági szereplő helyben működik és képes rá, akkor kötelessége visszaadni a közösségnek – akár támogatások, akár fizikai jelenlét vagy szolgáltatás formájában.

A vállalati önkéntesség nem egyszeri akcióként jelent meg, hanem hosszú távú, belső motivációra és értékekre épülő szemléletként. Az önkéntes tevékenységek már húsz éves múltra tekintenek vissza a cég életében: például a szemétszedés, virágültetés és fásítás, amelyekben minden munkavállalói csoport – fizikai és szellemi dolgozók egyaránt – részt vett. A hangsúly mindig is a közösség szolgálatán, az esélyegyenlőségen és az önkéntes részvételen volt.

Ez a cégvezetés által képviselt értékrend gyorsan átszivárgott a vállalati kultúrába. A dolgozók büszkén és örömmel vesznek részt az önkéntes programokban, mert érzik, hogy ezeknek értelme és közösségépítő ereje van. Az önkéntes tevékenység nemcsak kifelé mutatott társadalmi felelősségvállalás, hanem belső kohéziós erő is, amely hozzájárul a jó munkahelyi légkörhöz és a fluktuáció csökkentéséhez.

Fontos hangsúlyozni, hogy a vállalatnál sosem csak „a menedzsment CSR-projektjei” voltak ezek a vállalati önkéntes programok, hanem minden dolgozóra kiterjedő, valóban közösségi kezdeményezések is. A motivációk között meghatározó szerepet játszik az a meggyőződés, hogy ha egy cég valahol működik, akkor felelősséggel tartozik a helyi közösség felé.

Az önkéntesség alapértékei között fellelhető az esélyteremtés, az oktatás támogatása (például a duális képzésben való részvétel a Miskolci Egyetemmel), valamint az egészségügyi intézmények (mint a GYEK vagy a mentőállomás) rendszeres segítése. Ezek a kezdeményezések mind azt mutatják, hogy a FUX Zrt. nem pusztán anyagi eszközökkel, hanem szellemiségével is hozzájárul a közösség fejlődéséhez.

A társadalmi felelősségvállalás elemei és hatásai: adományozás és a vállalati önkéntesség kreatív példái

A FUX adományozói tevékenysége főként az oktatás támogatásában nyilvánul meg úgy, mint: rendszeresen adományoz iskolakezdési csomagokat dolgozói gyermekeinek, és hosszú távú kapcsolatot ápol a helyi általános és középiskolák alapítványaival. Emellett a cég duális képzési partnere a Miskolci Egyetemnek, így nemcsak munkaerőt képez, hanem értéket is közvetít a fiatal generációk számára.

A támogatott közösségek között találunk civil szervezeteket, egészségügyi intézményeket. Hosszú távú partnerség alakítottak ki a Gyermek Egészségügyi Központtal (GYEK), a mentőállomással egyházakkal és oktatási intézményekkel. Jövőbeni céljuk a Roland McDonald ház támogatása, amely jelenleg 12 hátrányos helyzetű családnak nyújt otthont.

A FUX Zrt.-nél a vállalati önkéntes tevékenységek változatosak, kreatívak és egyre inkább hagyományteremtő jellegűek. Kiemelt céljuk, hogy a vállalat ne csupán gazdasági szereplőként, hanem aktív közösségi tagként is jelen legyen Miskolc életében. A tevékenységek közé tartozik a fizikai részvétel közösségi rendezvényeken (például virágosítás, hulladékgyűjtés), intézményi támogatások (például iskolák, kórházak, civil szervezetek), valamint kreatív együttműködések   A dolgozók nem külső nyomásra vesznek részt a programokban, hanem örömmel és aktívan keresik a részvétel lehetőségét. Ez a belső motiváció erősíti a szervezeti kohéziót, és hozzájárul a fluktuáció minimalizálásához.

Az elmúlt néhány évben a vállalati önkéntes programok kreatív és közösségépítő megoldásokkal bővültek. Ezek az ötletek azt bizonyítják, hogy egy ipari gyártócég is képes újszerű, élményszerű és tanulságos tevékenységekkel megszólítani a munkatársakat, civil szervezeteket és fiatalokat egyaránt. Ennek kiemelendő példája a kábeldob-szerelési program, amely eredetileg egy iskolai technikaóra alternatívájaként indult, de mára közösségi élménnyé nőtte ki magát. A program során civil szervezetek (például a Lions Club, MEAFC kosárlabda csapat) tagjai látogatnak el a gyárba, ahol a vállalat által előkészített faanyagokból saját kezűleg szerelhetnek össze kábeldobokat. Ez a tevékenység nemcsak játékos és látványos, hanem egyúttal bemutatja a gyártási folyamatok egy szeletét is, így edukációs értéke is jelentős. A résztvevők örömmel áldozzák rá szabadidejüket, és a visszajelzések szerint sokuk számára a manuális munka új élményt és sikerélményt jelentett. A program során a vállalat munkatársai is jelen vannak, segítik és mentorálják az önkénteseket, ami elősegíti az egymás közötti kapcsolatok elmélyítését. Ez a program tehát nemcsak gyakorlatias technikai ismereteket ad át, hanem erősíti a közösségi szellemet és az ipari munkával szembeni nyitottságot is, és a résztvevők úgy érezték, hogy egy tartalmas, hasznos nap részesei voltak.

A FUX Zrt. kreatív módon igyekszik bevonni a fiatalokat is: egy példa erre a közösségi virágültetés program, melyet a helyi általános iskolával együttműködésben valósítottak meg. A cég biztosította a virágokat, ládákat és eszközöket, a diákok pedig örökbe fogadták és gondozzák ezeket. Ez nemcsak környezetszépítő akció, hanem egyúttal szemléletformáló nevelési projekt is, amely játékosan tanítja meg a gyerekeknek a felelősségvállalást.

A cég folyamatosan keresi az új lehetőségeket, amelyek révén az önkéntességet még élményszerűbbé és értékteremtőbbé teheti. Ennek egyik példája az is, hogy az ipari termékeket – például a kábeldobokat – kreatív módon hasznosítják újra közösségi célokra, például iskolai ügyességi versenyekhez, kerékpáros pályák akadályainak kialakításához.

A közösségi sportéletben is aktív szerepet vállalnak: céges csapattal vesznek részt amatőr röplabda tornákon, amelyeken nemcsak a versenyzés, de a közös szurkolás is erősíti a csapatszellemet – és már kétszer is elnyerték a „legjobb szurkolótábor” díjat. Emellett saját kezdeményezésre is szerveznek programokat, mint például a közösségi virágültetés helyi iskolákkal, ahol a gyerekek örökbe fogadták a virágládákat, és rendszeresen gondozzák azokat.

A tevékenységek nem csupán a város vagy a régió szépítését szolgálják, hanem a vállalati közösségen belüli kohéziót is növelik. A FUX Zrt. példája azt mutatja, hogy a társadalmi felelősségvállalás nem kényszer, hanem lehetőség – lehetőség arra, hogy a munkahely egyben értékközvetítő közösség is legyen.

A vállalati önkéntesség hatása és eredményei a FUX Zrt-nél

A FUX Zrt. önkéntes tevékenységeinek hatása messze túlmutat az egyszeri jótékonykodáson: a programok komoly társadalmi, vállalati és egyéni eredményekkel is járnak. Bár sok esetben ezek az eredmények nehezen számszerűsíthetők, a visszajelzések alapján egyértelmű, hogy a hatásuk rendkívül pozitív és többrétegű.

Az egyik legszembetűnőbb hatás a vállalaton belül tapasztalható. A dolgozók erősebben kötődnek munkahelyükhöz, ha érzik, hogy a cég nemcsak a nyereségre törekszik, hanem aktív szerepet vállal a közösség építésében is. Ez a szemlélet különösen fontos a fiatalabb generációk számára, akik egyre inkább az értékalapú munkahelyválasztást részesítik előnyben. A FUX Zrt.-nél érezhetően alacsonyabb a fluktuáció, amit részben ennek az összetartó, szociálisan érzékeny vállalati kultúrának tulajdonítanak.

A cég példamutató hozzáállása a dolgozók viselkedésére is hatással van. Több visszajelzés szerint a munkavállalók saját környezetükben is hasonló szemléletet kezdtek alkalmazni: virágosítanak falujuk közterületein, részt vesznek helyi közösségi munkákban, és fontosnak tartják az önkéntesség értékét. Ez egy olyan pozitív spirált indít el, amely nemcsak a vállalatot, de a teljes helyi közösséget is építi.

Társadalmi szinten is érzékelhető a FUX Zrt. jelenléte. Olyan intézményekkel alakítottak ki hosszú távú együttműködést, mint a Miskolci Egyetem, a Gyermekegészségügyi Központ (GYEK), vagy a Miskolci Állatsegítő Alapítvány. Az ilyen kapcsolatok nemcsak egyszeri támogatásokat, hanem folyamatos figyelmet és segítségnyújtást is jelentenek. A cégnél nem ritka, hogy a kezdeményezés a vezetés oldaláról érkezik, vagyis a FUX nem várja meg a megkereséseket, hanem aktívan felkutatja a támogatandó célokat.

Az egyes tevékenységek számszerűsíthető eredményei is kimutathatók. A kábeldob-szerelési program esetén például pontosan mérhető, hogy az önkéntesek által előállított termékek mekkora értéket képviselnek – akár költségmegtakarítás formájában. Emellett szintén mérhető hatás a lojalitás és a munkahelyi légkör javulása, ami hosszú távon közvetlenül is befolyásolja a termelékenységet.

A legfontosabb azonban az a szellemi hozadék, amit ezek a programok közvetítenek: empátia, közösségi érzés, összetartás és felelősségvállalás. Ezek az értékek nem csak a munkán keresztül, hanem az élet más területein is érvényesülnek, így a vállalati önkéntesség valódi társadalomformáló erővé válik.

Kihívások és jövőbeni tervek

Bár a CSR-tevékenységek önmagukban nem jelentenek komoly pénzügyi terhet a vállalat vezetése számára, ugyanakkor a szervezés, koordináció és kommunikáció mindig kihívást jelent. A jövőben a FUX Zrt. célja, hogy még tudatosabban forduljon a környezetvédelem felé: például az ökológiai lábnyom csökkentését célzó programokkal, zöld technológiák alkalmazásával és ilyen jellegű közösségi kezdeményezésekkel. A jövőre nézve a vállalat egyre jobban szeretne alkalmazkodni a fenntarthatósági és zöld szempontokhoz. A környezetvédelem – mint például a károsanyag-kibocsátás csökkentése vagy a zöld közösségi terek támogatása – prioritássá vált. A cég nemcsak technológiai újításokkal próbál megfelelni az ökológiai elvárásoknak (pl. szénszálas kábelek fejlesztése), hanem társadalmi felelősségvállalásban is keresi a zöld lehetőségeket. Például várható, hogy a jövőben több olyan projekt valósul meg, amely közvetlenül vagy közvetve a környezettudatos életmódhoz járul hozzá – legyen szó faültetési akciókról, környezetvédelmi oktatási programokról vagy újrahasznosítási kampányokról.

A vállalat egyértelműen hosszú távra tervez, nemcsak gazdaságilag, hanem értékrend szempontjából is. A cél, hogy az elkövetkező generációk is ugyanebben a szellemben működtessék és fejlesszék tovább a céget.

Mint minden hosszú távú kezdeményezés esetén, a vállalati önkéntesség terén is akadnak kihívások, amelyeket a FUX Zrt.-nél folyamatosan igyekeznek kezelni. Az egyik legnagyobb nehézség, hogy a különböző generációk eltérő módon viszonyulnak a közösségi szerepvállaláshoz. Míg a régebbi munkatársak számára természetes a közösség szolgálata, a fiatalabb generációk sokszor kezdetben passzívabbak, vagy nem értik az önkéntesség mélyebb jelentését. Ennek ellenére pozitív fejlemény, hogy a résztvevők túlnyomó többsége az első alkalom után már szívesen kapcsolódik be a következő tevékenységekbe is.

A jövőbeli célok között szerepel az is, hogy még szélesebb rétegeket érjenek el, különösen a fiatalokat. Ehhez a FUX Zrt. nyitott arra, hogy más cégekkel vagy civil szervezetekkel együttműködve szervezzen közös programokat, tapasztalatcseréket, vagy akár ifjúsági önkéntes táborokat. A cél, hogy az önkéntesség ne csupán alkalmi részvétel legyen, hanem természetes részévé váljon a fiatal generációk gondolkodásának.

A kihívások tehát adottak, de a vállalat pozitív hozzáállása, elkötelezett vezetése és a dolgozók nyitottsága biztosítja, hogy a FUX Zrt. az elkövetkező években is meghatározó szereplője maradjon a régió közösségi életének. A hosszú távú cél nem más, mint egy olyan vállalati ökoszisztéma fenntartása, ahol a társadalmi haszon kéz a kézben jár az üzleti sikerrel – és ahol a munkatársak büszkék lehetnek arra, hogy egy segítőkész, felelősségteljes csapat tagjai.

Zárszó helyett

A vállalatok társadalmi felelősségvállalása mára a modern üzleti kultúra egyik meghatározó eleme lett. Egyre több szervezet ismeri fel, hogy nemcsak gazdasági teljesítményük számít, hanem az is, hogyan járulnak hozzá a környezetük és társadalmuk fejlődéséhez. A FUX Zrt., mint miskolci székhelyű, kábel- és vezetékrendszerek gyártására specializálódott cég, kiemelkedő példája annak, hogyan válhat a CSR a vállalati kultúra szerves részévé, túlmutatva a kötelező adományozáson

A FUX Zrt. példája jól mutatja, hogy a vállalati társadalmi felelősségvállalás nem csak egy divatos kifejezés, hanem valós, hosszú távon is fenntartható, értékteremtő tevékenység lehet.  A cég nemcsak támogat különböző szervezeteket és kezdeményezéseket, hanem aktív szereplőként maga is részese ezeknek a folyamatoknak. Azáltal, hogy munkatársai személyesen is részt vesznek a közösségi programokban, a vállalat emberközpontú, hiteles és példamutató arculatot épít. Ez a fajta, értékalapú megközelítés nemcsak a helyi közösségekre van pozitív hatással, hanem a cégen belüli morált, összetartást és lojalitást is erősíti. Végső soron a társadalmi szerepvállalás nem csupán a köz érdekét szolgálja, hanem a vállalat hosszú távú stabilitásához és jó hírnevéhez is hozzájárul.