Hották Korinna, harmadéves BA hallgató (Miskolci Egyetem Gazdaságtudományi Kar, Emberi erőforrások szak) interjúja a Huszti Beatrixszel az Evosoft Creative Site Managerével, amely 2025. áprilisban készült.
Az írás Síposné Dr. Nádori Eszter, egyetemi docens ( Miskolci Egyetem, Világ- és Regionális Gazdaságtan Intézet) mentorálásával valósult meg.
Miként alakult az Evosoft Hungary Kft. fejlődéstörténete?
Az Evosoft Hungary Kft. 1994-ben alakult, és mára az egyik legnagyobb hazai szoftverfejlesztő vállalattá nőtte ki magát. Az induláskor három mérnök alapította, és a kezdeti években magyar tulajdonban állt. A cég gyors növekedése során azonban a Siemens csoporthoz való csatlakozás meghatározó mérföldkővé vált. Az Evosoft GmbH leányvállalataként ma már szerves része a Siemens globális működésének, amely lehetővé teszi a cég számára, hogy nemzetközi projekteken dolgozzon, miközben továbbra is megőrizte magyar gyökereit.
Hogyan érintette a vállalatot a COVID-időszak és az azt követő időszak?
A COVID-19 járvány komoly kihívásokat jelentett az Evosoft számára is, de a vállalat sikeresen alkalmazkodott a változó körülményekhez. A járvány kezdetén a cég vezetősége gyorsan reagált: minden munkavállalót hazaküldtek, és megteremtették az otthoni munkavégzés feltételeit. Az IT-infrastruktúra stabilitása lehetővé tette, hogy a munkavégzés folytonosságát fenn tudják tartani, még a legnehezebb időszakokban is. Az alkalmazottak számára soft skill tréningeket szerveztek, amelyek az online munkavégzéshez és a mentális egészség megőrzéséhez nyújtottak támogatást.
A pandémia utáni időszakban az Evosoft bevezette a hibrid munkarendet, amely lehetővé teszi a munkavállalók számára, hogy évente akár 156 napot is otthonról dolgozzanak. Ez nemcsak a hatékonyságot növelte, hanem a dolgozói elégedettség szempontjából is pozitív változásokat hozott. A cég példamutató módon mutatta meg, hogyan lehet egy globális járványt kihívás helyett lehetőséggé formálni.
Az Evosoft Hungary Kft. miskolci telephelyének fókuszában milyen tevékenységi körök állnak?
Az Evosoft Hungary Kft. miskolci telephelye a szoftverfejlesztési iparág egyik meghatározó szereplője Magyarországon, különösen a Siemens csoporthoz való tartozása révén. Tevékenységi körük rendkívül széles spektrumot fed le, de leginkább az orvostechnológia, az ipari automatizálás, a digitalizáció, valamint szoftverfejlesztési és tesztelési feladatok dominálnak. Ezek közül a miskolci telephely kiemelt figyelmet fordít az orvostechnológiai eszközökre (például CT-k, röntgengépek szoftverei), amelyek nemcsak a magyar egészségügy, hanem nemzetközi partnerek számára is alapvető fontosságúak. Az ipari automatizálás területén például autóipari összeszerelő rendszerek és gyártósorok szoftvereit fejlesztik, amelyek precíz működése kulcsfontosságú az ügyfeleik számára.
Mivel és hogyan járul hozzá a vállalat a helyi – a miskolci – közösség életéhez?
A helyi közösséghez való hozzájárulásuk két szinten is értelmezhető: egyrészt az oktatás és a tehetséggondozás, másrészt a társadalmi felelősségvállalás terén. Az oktatás támogatásában az EvoCampus nevű program kiemelt szerepet játszik, amely lehetőséget biztosít a helyi egyetemek hallgatóinak, hogy éles projektekkel párhuzamosan, mentorált környezetben gyakorlati tapasztalatot szerezzenek. A program célja, hogy az elméleti oktatást gyakorlati példákkal egészítse ki, és támogassa a diákok karrierútját. Ezen kívül a cég aktívan részt vesz helyi pályaorientációs napokon és a Kutatók Éjszakája rendezvényeken, hogy a fiatalabb generációkat is megnyerje az informatika és a mérnöki pálya iránt.
A társadalmi felelősségvállalás keretében a helyi közösség problémáira is reagálnak. Például rendszeresen támogatják a miskolci állatmenhelyeket adományokkal és személyes önkéntes munkával, továbbá gyermekotthonok számára is gyűjtenek adományokat. A cég közvetetten is hozzájárul a régió gazdasági és szellemi fejlődéséhez, hiszen magasan képzett mérnököket alkalmaz, és folyamatos innovációval erősíti a helyi iparágat.
Miként indultak el a vállalati önkéntes kezdeményezések a cégnél?
Az Evosoftnál az önkéntesség elsősorban alulról jövő kezdeményezésként indult el, amelyet a vezetőség támogatott és ösztönzött. A munkavállalók személyes indíttatásai és érdeklődése alapján számos kezdeményezés született, például állatmenhelyek támogatása, gyermekkórházaknak szánt adománygyűjtések vagy helyi közösségi programok szervezése. A vezetőség ezekhez nemcsak anyagi, hanem szervezési és logisztikai támogatást is nyújt.
Az önkéntesség az Evosoft kultúrájában szorosan összefonódik az értékrendszerükkel, amelyben a közösségi felelősség és az egyéni fejlődés kiemelt szerepet kap.
A vállalati önkéntesség mellett jelentős adománygyűjtési tevékenység is folyik a vállalatnál. Hogyan kezdődött ez?
Az elmúlt évek során munkatársaink számos alkalommal kapcsolódtak be különféle adományozási akciókba, amelyek középpontjában jellemzően gyermekeket segítő szervezetek álltak. Ezek az akciók nem egy központilag kijelölt „kitűzött cél” mentén indultak, hanem többnyire a szervezetek részéről érkező megkeresések alapján – ilyen volt például az Ökumenikus Segélyszervezet vagy a Papírsárkány Gyermekalap felhívása is.
Az Ökumenikus Segélyszervezettel való együttműködés különösen emlékezetes volt. Az egyik legutóbbi akció során – 2023 őszén – kollégáink a miskolci irodában játékokat, gyermekruházatot és egyéb hasznos holmikat gyűjtöttek össze, amelyek nem használt, hanem jó állapotú, megkímélt tárgyak voltak. Egy kollégánk személyesen szállította az adományokat az Avasi telephelyre. A felajánlások innen hátrányos helyzetű kistérségekbe – például Vilmány vagy Vizsoly környékére – jutottak el, ahol a segélyszervezet az aktuális szükségletek szerint osztotta szét azokat.
Ez a fajta támogatás nem állandó, de visszatérő jelleggel zajlik. Az együttműködés rugalmasságát mutatja, hogy nem mi döntjük el, hová megy a segítség, hanem a szervezet javaslataira, aktuális szükségleteire reagálunk. Ez a fajta hozzáállás biztosítja, hogy az adományok mindig oda kerülnek, ahol éppen a legnagyobb szükség van rájuk.
A lelkileg is megérintő akcióban való részvétel mély hatást gyakorolt az önkéntes kollégákra. Az adás öröme, az az érzés, hogy valami jót tehetünk másokért, valódi belső megerősítést jelentett. Ahogy egyikük fogalmazott: „Az egészséges lelkületű ember tudja, hogy adni jó – de ha mégsem, akkor abban a pillanatban, amikor először ad, meg fogja érezni.”
Iskolakezdést támogató akciókban is részt vesznek a vállalat munkavállalói. Ez miként valósult meg, miként csatlakoztak ehhez a dolgozók?
Iskolakezdési támogatás is több alkalommal megvalósult: ezek során főként írószereket, füzeteket, tanszereket gyűjtöttek, amelyeket szintén segélyszervezeteken keresztül juttattak el az arra rászoruló iskolákhoz. Noha konkrét települések nem mindig voltak beazonosíthatók, a kollégák célzottan olyan felhívásokhoz csatlakoztak, amelyek hátrányos helyzetű gyermekek tanévkezdését segítették. Azt ugyan nem tudni, hogy teljes osztályokat sikerült-e teljes mértékben ellátni, de a felajánlások mennyisége alapján biztosan jelentős mértékben sikerült csökkenteni a családok terheit.
Szintén emlékezetes volt egy karácsonyi akció, amely során név szerinti kívánságlisták alapján gyűjtöttek ajándékokat. A szervezet megadta a gyerekek keresztnevét, életkorát és vágyott ajándékát – például: „Pannika, 3 éves, plüssmackót szeretne.” A kollégák ezt követően egy online táblázatból választhatták ki, hogy melyik gyermek kívánságát teljesítik, így személyessé és célzottá vált az ajándékozás. A csomagokat végül a budapesti központba szállították, ahonnan az adott intézményekhez kerültek. Ez az élmény sokak számára különösen megindító volt.
A személyes kapcsolódás a gyermekekkel még ritka – részben idő- és kapacitáshiány miatt, részben azért, mert a segítő szervezetek is gyakran távol tartják a gyerekeket az ismeretlen felnőttektől, hogy védelmet nyújtsanak számukra. Ugyanakkor felmerült az igény egy közvetlenebb, személyesebb kapcsolódási forma iránt, amely hosszabb távon lehetőséget nyújtana arra, hogy ne csak tárgyi, hanem lelki támogatást is nyújtsunk a gyerekeknek. Egy rövid beszélgetés, biztató mondat vagy pusztán az a tudat, hogy valaki figyel rájuk, sokat jelenthet számukra.
A jövőben célként fogalmazódhat meg, hogy az adományozás ne csak logisztikai, hanem kapcsolati élmény is legyen – nemcsak a gyerekeknek, hanem az adományozóknak is..”
Melyik az legnagyobb népszerűségnek örvendő közösségi tevékenység a vállalatnál?
Az állatvédelem támogatása az Evosoftnál nem kampányalapú, hanem folyamatos, organikus módon zajló közösségi tevékenység, amit a munkatársak saját indíttatásból, önként szerveznek meg. A legfőbb érintettek a miskolci telephelyen működő Állatsegítő Alapítvány, valamint a helyi állategészségügyi telep, de hasonló gyűjtések és adományozások történnek a budapesti és más telephelyeken is.

Az adománygyűjtések jellemzően rendszeres időközönként zajlanak – gyakran ünnepek környékén, vagy ha hírt kapnak valamilyen akut szükségletről. A leggyakrabban gyűjtött eszközök közé tartozik az állateledel (száraztáp, konzervek), meleg takarók, plédek, pelenkák, kötszerek, gyógyszerek, de pénzbeli támogatásra is van lehetőség. Ez utóbbi átlátható módon, egy belső felületen történik, ahol rögzítik az összegeket, és szükség esetén telephelyek között is átcsoportosíthatók a források a menhelyek igényei alapján.
Bár szervezett sétáltatási program egyelőre nem működik – főként logisztikai nehézségek miatt, mivel a munkatársak hétköznap dolgoznak, hétvégén pedig nehéz az időpont-egyeztetés –, több kolléga egyénileg is kijár a menhelyekre segíteni. Egyikük például örökbe is fogadott egy kutyát, tudatosan elutasítva a szaporítóktól való vásárlást, és ezzel példát mutatva felelős állattartásból.
Az érintett munkatársak számára az állatvédelem érzelmileg is fontos ügy – sokuk szinte küldetésként éli meg a segítségnyújtást. A menhelyek gyakran túlterheltek, kevés a humán erőforrás, így minden támogatás, legyen az tárgyi, pénzbeli vagy egy segítő kéz, valódi értéket képvisel. Az együttműködés a menhelyekkel a vállalat részéről nemcsak CSR-aktivitás, hanem egy közösen épített, hosszú távú kapcsolat, amelyet a dolgozók motivációja és elkötelezettsége tart életben.
Miként jellemezné az Evosoft-nál jellemző vállalati önkéntességet?
Az Evosoftnál az önkéntesség dinamikusan fejlődő folyamatként jelenik meg, amely részben követi a klasszikus modellt, részben pedig túllép azon. Az adományozás valóban gyakran az önkéntes tevékenységek kiindulópontja. Például egy állatmenhely számára gyűjtött élelmiszer és pénzadomány az első lépés, amelyet később személyes részvétellel (állatsétáltatás, menhelyi takarítás) egészítenek ki.
Az Evosoft önkéntességi modellje különleges abban, hogy az alulról jövő kezdeményezések nagy szerepet kapnak. Ez azt jelenti, hogy a munkavállalók személyes érdeklődésük és elkötelezettségük alapján alakítják az önkéntes programokat. A vezetőség támogatása ezekben az esetekben biztosítja, hogy a kezdeményezések megvalósuljanak.
Mennyire fontos szerepet játszik a lokális beágyazottság a cég önkéntes programjaiban?
A lokális beágyazottság az Evosoft önkéntes programjainak alapvető eleme. A cég különös figyelmet fordít a helyi közösség igényeire, és kezdeményezései gyakran konkrét helyi problémákra reflektálnak. Például a miskolci állatmenhelyek támogatása, a gyermekotthonok számára szervezett adománygyűjtések vagy a helyi oktatási intézményekkel való együttműködés mind a helyi problémák megoldására irányul.
A célcsoportok meghatározása általában a munkavállalók személyes tapasztalatain és javaslatain alapul. Az Evosoft példát mutat arra, hogyan lehet a helyi közösségekkel szoros együttműködésben hatékony és fenntartható önkéntes programokat működtetni.
Kik a leginkább nyitottak az önkéntes programokra, illetve, ha vannak akadályok melyek azok?
A leginkább nyitott munkavállalók általában fiatalabbak, rugalmasabbak, és magas érzelmi intelligenciával rendelkeznek. Az Evosoft számára kulcsfontosságú, hogy folyamatosan érzékenyítse és bevonja munkavállalóit az önkéntes programokba.Az akadályok közé tartozik az időhiány, a szakmai leterheltség és az adott programmal való érzelmi azonosulás hiánya. Azok a munkavállalók, akik személyesen kötődnek egy ügyhöz (például állatbarátok az állatmenhelyek támogatásához), nagyobb valószínűséggel vesznek részt az önkéntességben.
A környezetvédelme is fontos a vállalat és a munkavállalói számára. Milyen közösségi programokban tudnak részt venni e téren a vállalat munkavállalói?
A szemétszedés egy, a fenntarthatóságot előtérbe helyező, elindulóban lévő kezdeményezés Miskolcon. Bár a projekt még a szervezési fázisban van, a vállalat részéről több kolléga is aktívan dolgozik azon, hogy a városvezetéssel közösen megtalálják azt a helyszínt, ahol érdemi változást lehet elérni. Az első lépések között szerepel az időpont és a terület kiválasztása, illetve a megfelelő kommunikáció kialakítása a város felé.
Korábban egy elhivatott kolléga vezette volna a kezdeményezést, aki azóta már nem dolgozik a cégnél, de a téma továbbra is él, és a vállalat célja, hogy átlátható, jól dokumentált és a helyi közösséggel együttműködésben megvalósuló projektet hozzon létre. A polgármesterrel történő együttműködés szintén tervben van, hogy a lakosság részvétele is biztosított legyen, és a későbbiekben a tisztaság megőrzését is közös felelősségként kezelhessék.
Az Evosoft egyik legnagyobb szabású közösségi projektje a faültetés volt Tápióbicskén, ahol 5200 facsemetét ültettek el, szoros együttműködésben a 10 millió Fa Alapítvánnyal, valamint a helyi önkormányzattal és polgármesterrel. A program célja nem csupán a környezeti terhelés csökkentése, hanem a közösségépítés, a társadalmi felelősségvállalás gyakorlati megélése is volt.
A projekt megszervezése a helyi igények és lehetőségek feltérképezésével indult: az önkormányzat jelezte, hogy van egy kijelölt terület, amely ideális lenne facsemeték telepítésére. Az Evosoft ezután vette fel a kapcsolatot a 10 millió Fa Alapítvánnyal, akik szaktudásukkal, tapasztalatukkal, valamint az ültetéshez szükséges eszközökkel is hozzájárultak a megvalósításhoz. A cég részéről több tucat munkatárs, köztük a felsővezetés tagjai is személyesen részt vettek az ültetésben, ami erős jelzés volt arra, hogy a vállalat komolyan gondolja a fenntarthatóságot, és példát kíván mutatni saját dolgozóinak is.
A faültetés során több helyi lakos, civil önkéntes és más cég képviselői is bekapcsolódtak a munkába, így a program valódi közösségi eseménnyé nőtte ki magát. Az ültetett fák fajtáit az adott terület talaj- és éghajlati adottságaihoz igazították, hogy biztosítsák azok hosszú távú megmaradását és ökológiai hasznosságát. A fenntarthatóságra törekvés része az is, hogy a szervezők utánkövetést terveznek – azaz nem csak elültetik a fákat, hanem figyelemmel kísérik azok fejlődését, és szükség esetén gondozási támogatást is biztosítanak.

Az Evosoft célja, hogy ne csak egyszeri PR-akcióként tekintsenek a faültetésre, hanem hosszú távon is fenntartható, évről évre megismételhető programként, amely hozzájárul a magyarországi zöldterületek növeléséhez és az éghajlatváltozás elleni küzdele
„Mindenben fejlődni akarunk, amibe energiát fektetünk. Ha lehet jobban csinálni, akkor megtesszük.”
Az Evosoft Hungary Kft.-nél az önkéntesség alulról jövő kezdeményezésként indult, amelyet a vállalat vezetősége aktívan támogat. A munkavállalók személyes elköteleződésük és érdeklődési körük mentén különböző önkéntes programokat szerveznek, amelyeket a cég erőforrásokkal és logisztikával segít.
A vállalati társadalmi felelősségvállalás számos formában valósul meg: adománygyűjtések gyermekotthonok és iskoláskorú rászorulók számára, állatmenhelyek támogatása, közösségi környezetvédelmi akciók (például szemétszedés, faültetés), valamint oktatási programok, például az EvoCampus és a Kutatók Éjszakája, amelyeken keresztül az Evosoft munkavállalói segítik a fiatalok pályaorientációját és szakmai fejlődését.
A vállalat önkéntességi modellje dinamikusan fejlődő és rugalmas, amelyben az adományozás és az aktív részvétel gyakran egymásra épül. Az Evosoft célja, hogy a jövőben tovább erősítse a társadalmi felelősségvállalást, és minél több munkavállalót ösztönözzön a közösségi részvételre.