Gölöncsér Réka harmadéves BA hallgató (PTE Közgazdaságtudományi Kar, kereskedelem és marketing szak) esettanulmánya.
Az írás Dr. Rácz-Putzer Petra egyetemi docens ( PTE Közgazdaságtudományi Kar, Fenntarthatósági Központ vezető) mentorálásával valósult meg
A HR-Rent középvállalkozás „feljlődéstörténete”
Az esettanulmány alapját Kutyáncsánin Jevremmel, a pécsi HR-Rent Kft. ügyvezetőjével való beszélgetés adta. Az ügyvezető 2006 óta dolgozik a HR-szolgáltatói területen, az elmúlt, közel húsz évben pedig a szakterület szinte minden szegmensével foglalkozott, határon belül és átnyúlóan egyaránt. A Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara Humánerőforrás Bizottságának megválasztott tagjaként és a Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Karának Executive Fellow-jaként is aktívan hozzájárul a helyi munkaerőpiac fejlesztéséhez. Munkája során kiemelt figyelmet fordít az oktatásra, képzésre, hogy minél versenyképesebb munkavállalókat foglalkoztasson a munkaerőpiac.
A HR-Rent Kft., a Prohuman cégcsoport leányvállalataként 20 éve van jelen a munkaerő-kölcsönzés és -közvetítés piacán, központi pécsi irodájukban 60 fő back office munkatárs dolgozik. Kiemelt figyelmet fordítanak a diákok, nyugdíjasok és a megváltozott munkaképességű munkavállalók foglalkoztatására is. A vállalat a helyi gyökereit megtartva indult növekedésnek, 2010-től következett be egy nagyobb változás, amikor a határon túli közvetítési tevékenységgel bővítette profilját, Ausztriában és Németországban, amelyeknek teljeskörű menedzselését továbbra is Pécsről irányítják. Külföldön közel 800 munkavállalójuk dolgozik, a szállástól, az adminisztrációs feladatokig a cég biztosít mindent. Magyarországon körülbelül 450 főt foglalkoztatnak.
Bővült a helyi partneri állomány, mivel 2016-ban volt egy újabb szintlépés, ekkor a cég megőrizve önálló szellemiségét és tevékenységét, leányvállalata lett a Prohumannak, amely ma Magyarország 10 legnagyobb foglalkoztatója közé tartozik, továbbá Magyarország piacvezető HR-szolgáltatója.
A COVID-járvány előtt dinamikusan fejlődött a vállalat, majdnem minden évben körülbelül 20 százalékos növekedést eredményező cég volt. Annak ellenére, hogy 2022-ben megjelent Európában a háború, amely jelentős hatást gyakorolt a gazdaságra, a HR-Rent Kft. 2023-ban is erős évet produkált. Stabil tudott maradni és el tudta kerülni a létszámleépítést is, ugyanazzal a létszámmal dolgoznak, sőt új kollégákat is vettek fel. Napjainkban is biztos lábakon álló vállalat, továbbra is kedvező mutatókkal. A különböző kihívások és kedvezőtlen külső hatások ellenére a vállalat nem adta fel támogatási szándékát, anyagi adományok formájában végig segítették a rászoruló közösségeket. Az újranyitás után, 2022-től viszont tudatosan törekedtek arra, hogy a személyes találkozásokra is visszatérjenek.
Értéket teremteni a közösségekért dolgozva: a társadalmi felelősségvállalás kezdetei a vállalkozásnál
A jótékonyság mindig kiemelkedő szerepet játszott a vállalat életében. A jelentősebb akciókhoz való csatlakozás e téren 2019-ben kezdődtek. Már a kezdeti megmozdulásokban részt vett a teljes iroda, ami közel 60 főt jelentett. Fákat ültettek, futottak a rákgyógyításért vagy épp kékbe öltözve az autizmus világnapján. Ezek a kezdeményezések azért indultak el, hogy értéket teremtsenek, érzékenyítsék a kollégákat más társadalmi csoportok problémái, nehézségei iránt és segítsenek is nekik. Továbbá, azért is, hogy felismerjék, hogy érzékenynek kell lenni és fontos figyelni a saját közvetlenebb környezetükre is. A vállalat maga is célként tűzte ki, hogy ezeket az ügyeket érzékenyen, megfelelő odafigyeléssel tudja menedzselni.
Amennyiben a részvételi aktivitás időbeliségét vizsgáljuk, akkor elmondható, hogy a karácsony mellett két különösen fontos időszak van számukra. Az egyik a nyár, a másik az ősz. A nyár azért kap kiemelt figyelmet, mert ekkor a nehézsorsú gyermekeknek még az iskola nyújtotta közösséget és kisebb kirándulásokat is nélkülözniük kell, míg ősszel az iskolakezdés jelent komoly megterhelést számos családnak. A nyári időszakban a két tábor utazási költségeit vállaltak át, amelyből az egyik a hátrányos helyzetű gyerekeknek szervezett balatoni pihenés volt, a másik pedig egy autista gyermekeknek szóló fejlesztő tábor támogatása volt. Az iskolakezdés okozta nehézségek enyhítése céljából pedig minden évben támogatják a Mosolymanó Egyesület munkáját írószerekkel, tisztálkodási termékekkel, illetve minden egyébbel, amire szükségük lehet.

Lokális megközelítés: támogatás helyben
A HR-Rentnél a vállalati önkéntesség eredetileg alulról jövő kezdeményezésként indult, ugyanis ekkor még üzletágvezetőként dolgozó Kutyáncsánin Jevrem személyes elköteleződésből kezdett el szervezni közösségi eseményeket. Szívügye volt, hogy látható módon és aktívan kezdjenek el foglalkozni a társadalmi felelőségvállalással. Úgy gondolja, hogy ez nagyon fontos és elengedhetetlen a mai üzleti gyakorlatban és napjaink társadalmában. Pozíciójának változásával mindez semmit sem változott, sőt ügyvezetőként még inkább fontosnak tartja és ösztönzi is, ahogy a kollégáitól egyre gyakrabban jön egy-egy kezdeményezés, vagy valamilyen ötlet, amit átgondolnak, majd megvalósítanak, vagyis jelenleg már már egyszerre vannak jelen az alulról és felülről jövő kezdeményezések is a vállalat életlében
Annak ellenére, hogy a Prohuman cégcsoporttal országos lefedettségűvé céggé váltak, illetve a tevékenységük átnyúlik a régión a hátáron túl is, kiemleten fontosnak tartják, hogy minden, ami adományozással és önkéntességgel kapcsolatos, az továbbra is helyben, Pécsett valósuljon meg. „Itt élünk, ezért itt szeretnénk maradandót alkotni és itt szeretnénk vissza is adni.” mondta az ügyvezető. Keresik a lehetőséget a nehézsorsú, hátrányosabb helyzetű csoportok segítésére, támogatására, és ehhez kapcsolódóan vannak visszatérő támogatási elemek is a vállalat „portfolójában”: így például a gyógyítás, beteg gyerekek támogatása, amely minden évben megjelenik az adományozás, illetve önkéntesség kapcsán valamilyen formában, s jellemzően gyerekekhez kötődően.
Egy különleges kapcsolat: partneri együttműködés a Fogd a Kezem Alapítvánnyal
A HR-Rent Kft. keresi a szakértő partnerséget is. Így alakult ki az egyik legfontosabb együttműködése a pécsi Fogd a Kezem Alapítvánnyal. A Fogd a Kezem Alapítvány 1991-ben szülők és szakemberek kezdeményezésre alakult azzal a céllal, hogy segítséget nyújtson a napközi ellátásban azoknak az intellektuálisan akadályozott fiataloknak, akik nagykorúvá válva az oktatási rendszerből kikerültek. Az alapítvány ezen fiatalok nappali ellátásával, fejlesztésével és önálló életre való felkészítésével foglalkozik, s elsősorban abban segíti őket, hogy fejlődésük során olyan készségeket szerezzenek, amelyekkel a társadalom egyenrangú, részben önálló, a mindennapi elvárásokhoz alkalmazkodni képes tagjaivá válhatnak.

Az alapítvány egyik fő célkitűzése, hogy a fiatalok önérdekérvényesítő-képessége erősödjön, életminőségük javuljon, s ennek érdekében foglalkoztatási lehetőségeket, művészeti fejlesztéseket, rekreációs programokat, csoportos és egyéni mozgásfejlesztést, valamint jogi és életvezetési tanácsadást biztosítanak számukra. Pedagógiai szemléletében az alapítvány nem a fogyatékosság tényére helyezi a hangsúlyt, hanem arra, hogy ezek a fiatalok emberi méltóságukban megerősödve, teljes jogú, aktív tagjai legyenek a közösségnek, és kiteljesedett életet élhessenek.
Az alapítvány 2007 óta nemcsak nappali ellátást kínál, hanem foglalkoztatást is, fiataljaik azóta munkabért kapnak a végzett munkájukért. A Terápia- és Munkaotthonukban műhelyek működnek. A délelőttök a munkáról szólnak, míg délutánok szabadidős, fejlesztő foglalkozásokkal, önsegítő és tematikus csoportos programokkal telnek. A fiatalok képességeik és érdeklődési körük alapján dolgoznak például a Kreatív műhelyben vagy a Konyhai kisegítő műhelyben.
2024-ben öt helyszínen bővítették ki az általuk nyújtott támogatott lakhatási lehetőségeiket, így jelenleg 25 fiatal számára biztosítanak lehetőséget az önálló, kisebb közösségekben zajló életvitelre. A támogatott lakhatás olyan szolgáltatási forma, amely lehetőséget ad a fogyatékossággal élő fiataloknak arra, hogy nyitottabb, családiasabb életmódot alakítsanak ki. Az alapítvány célja, hogy minden lakó életkora, egészségi állapota és önellátási képessége szerint a lehető legnagyobb önállóságot élhesse meg mindennapjaiban: legyen szó akár a szabadidő hasznos eltöltéséről, akár a ház körüli teendők ellátásáról
A vállalat a Fogd A Kezem Alapítvány munkájának elkötelezett támogatója, így minden évben egy különleges programot jelent számukra, amikor karácsony előtt ellátogatnak, megnézik a műhelymunkát, beszélgetnek, gyertyákat önthetnek a a fiatalok segítségével. Először 2021-ben karácsony alkalmával vásárolt a vállalat tőlük kézzel készített kis ajándéktárgyakat, gyertyákat, kézzel festett kerámia karácsonyfadíszeket, amit partnereik, kollégáik, illetve a Mosolymanó Egyesület karácsonyi ajándékdobozába tettek, így is támogatva a társadalmi elfogadást és az alapítvány fenntarthatóságát. Ezt követően 2022-ben kereste meg az alapítvány az ügyvezetőt, hogy legyen a nagykövetük. Így csatlakozott az alapítvány által életre hívott Ability Café kezdeményezéshez is csatlakozott. Az HR-Rent Kft. is fontosnak tartotta, hogy felhívja a figyelmet arra, hogy nem az itt felszolgálók fogyatékosságának ténye, hanem emberi értékeik az igazán hangsúlyosak. A kezdeményezés elfogadottságát jól mutatja, hogy a dolgozók közel kétharmada ment el és támogatta az ügyet teljesen önként.

Az emberi gesztusok és az önkéntes segítség mellet az anyagi jellegű adományozás elől sem zárkózott el a vállalat. Ugyanakkor az ügyvezető kiemelte, hogy véleménye szerint az alapítványnak sokat, sőt sokkal többet jelent, ha személyesen vesznek részt kezdeményezésen, jobban örülnek neki, mint egy-egy adománynak. Számára is az a legnagyobb siker, ha az alapítvány által gondozott fogyatékos fiatalok a mindennapjait sikerül kicsit vidámabbá tenni, amit a pénzadomány önmagában nem igazán pótol. Azt a pozitív hatást, ami azt itt alkotók és a dolgozók érezhetnek (szegregáció, diszkrimináció csökkentése, az értékes élet) csak azzal érhetik el, ha nem csak pénzzel állnak egy kezdeményezés mögé. Az ügy iránti elkötelezettség és ennek kimutatása sokkal nagyobb hatást generál, és éppen ezért szeretnék fenntartani a partnerséget. Ezért is volt öröm az ügyvezető számára amikor a PTE-KTK egyik kurzusán közösen mesélhetett az alapítvány vezetőjével a közös együttműködésekről a hallgatóknak, ezáltal is felhívva a figyelmet a társadalmi felelősségvállalásra és az intellektuálisan akadályoztatott csoportok minden napjaira.
A HR-Rent és az alapítvány között kialakult együttműködés jó példája annak, hogy egy-egy szervezettel nem csak egyetlen típusú és egyszeri támogatási kapcsolat alakulhat ki, hanem ugyanolyan partnerség, mint az üzleti piacon. Ez egy jó üzenet a szervezet felé, hogy értékesnek és fontosnak érezhetik magukat, jó üzenet az üzleti szereplők felé is, példát mutatva azzal, hogy a társadalom számára fontos ügyek mellé állni.
A vállalati társadalmi felelősségvállalás jógyakorlatainak lehetőségei és korlátai
Mint a legtöbb esetben, itt is igaz, hogy a munkavállalók napi teendői mellett nehéz időt szakítani a rendszeres részvételre. Ugyanakkor a közösen átélt pozitív élmények – mint a Fogd a Kezem Alapítványnál töltött idő – hosszú távon is motiválják a dolgozókat. A sikeres vállalati önkéntességhez elengedhetetlen egy elhivatott belső „nagykövet”, mint például jelen esetben az ügyvezető, továbbá a helyi közösségek megértése és az igényeire való érzékeny odafigyelés, és az élményalapú közös programok szervezése.
A HR-Rent tapasztalatai alapján a vállalati önkéntesség nemcsak a támogatott közösségekben fejt ki pozitív hatást, hanem magában a szervezetben is erősíti a csapatszellemet. A közösen átélt programok – legyen szó faültetésről, vagy közös gyertyakészítésről – újfajta kötődést alakítanak ki a munkatársak között is, olyat, amilyet a legjobb (és költségesebb) csapatépítő tréningek sem tudnak.
A HR-Rent példája jól mutatja, hogy a vállalati önkéntesség akkor lehet igazán hatékony és fenntartható, ha nem pusztán „feladatként”, hanem szívből jövő értékteremtésként tekintenek rá. Az alulról induló kezdeményezések, a helyi közösségek támogatása és az érzékenyítés együttesen képesek valódi, hosszú távú hatást elérni – nemcsak a támogatottak, hanem a vállalat és az alkalmazottai életében is.
Ezek az élmények mélyebb kötődést alakítanak ki a vállalat és munkavállalói között, növelik az elköteleződést és erősítik a vállalati kultúrát. A HR-Rent Kft. esete arra is rávilágít, hogy a vállalati önkéntességnek széles közösségi hatása is tetten érhető, hiszen ez egy élmény- és értékalapú közösségépítés is egyben.
„Nem elvárás, hanem örömforrás.” – avagy miként lehet fenntartani a lendületet?
Az önkéntes programok sikerének kulcsa a HR-Rent Kft. esetében a folyamatos megújulás és a rugalmas hozzáállás. A kényszerítés sosem jöhetett szóba, mindig az inspiráció volt a cél. Új ötleteket várnak a kollégáktól, a korábbi tapasztalatokból pedig tanulnak, mindig igyekeznek személyessé és élményszerűvé tenni az eseményeket. A programok nem kötelező feladatok, hanem lehetőséget jelentenek, éppen ezért a munkavállalók szívesen és önkéntesen vesznek részt bennük.
A vállalat történetéből körvonalazódik, hogy nem mindig a nagy összegek vagy nagyszabású projektek érik el a legmélyebb hatást. Egy-egy közösen eltöltött délelőtt, egy mosoly, egy együtt készített gyertya, vagy egy személyes beszélgetés adja a legnagyobb értéket a támogatott közösségeknek. A Fogd a Kezem Alapítvány tagjai számára a közös programok nemcsak szórakozást, hanem valódi társadalmi beágyazódást is jelentenek: azt az érzést, hogy ők is látható, értékes részei a közösségnek.
A társadalmi felelősségvállalás nem csak kampányokban vagy számokban mérhető, hanem abban a mosolyban, amit egy nehéz sorsú ember arcán látunk, vagy abban a pillantásban, amivel egy intellektuálisan akadályozott fiatal köszöni meg, hogy észrevettük. A HR-Rent Kft. példája megmutatja, hogy szív nélkül az önkéntesség semmit sem ér, de ha az jelen van, akkor valódi változás érhető el nemcsak mások, de önmagunk életében is.
Azon túl, hogy a HR-Rent Kft. esete rávilágít arra, mennyire fontos az önkéntesség területén is a partnerség kialakítása, ugyanilyen fontos a stratégiai partner, valamint olyan hiteles belső nagykövet megtalálása, aki a top-down közelítés mellett felkarolja a belülről érkező ötleteket is, vagyis teret enged a bottom up kezdeményezéseknek is, lehetővé teszi, hogy a vállalati kultúra szerves részévé váljon, integrálódjon az önkéntesség, ahol nem muszájból, hanem saját akaratból mindenki megtalálhatja a hozzá közelálló szerepet.
Összegezve: a HR-Rent Kft. példája jól igazolja a klasszikus modellt, miszerint adományozással kezdődik és majd ebből nő ki a vállalati önkéntesség. Az eset részben ezt mutatja be, hogyan építhető fel a vállalati önkéntesség a kezdeti adományozásból kiindulva. A helyi közösségekre fókuszáló kezdeményezéseik hosszú távú hatással vannak mind a támogatottakra, mind a munkatársi közösségre, s mindezt nem csak anyagi oldalról, hanem elsősorban személyes részvétellel megtámogatva. A vállalatnál megjelenő top-down és bottom-up szemlélet együttes megjelenése segíti az önkéntesség szervezeti kultúrába való integráltságát és a lendület megtartását
Úgy vélem a bemutatott eset bármely kis- és középvállalkozás számára benchmarkként szolgálhat, hiszen egy organikusan növekvő vállalat példáján keresztül világít rá, miképp képes egy-egy társadalmi csoport, közösség, egy település, térség számára hathatós segítséget nyújtani dolgozóik önkéntessége révén. Olyan példát ismertettünk, ahol innovatív megoldásokkal, valódi érzékenységgel valósult meg a vállalati önkéntesség, és amelyek más, az önkéntesség gondolatával még csak „kacérkodó” vállalatok számára is tanulságokkal szolgálhatnak. Fontosnak tartottuk megmutatni azt is, hogy milyen tényezők segítik, illetve gátolják az ilyen jógyakorlatoknak a szélesebb körű elterjedését.